Enn Hallik
14. veebruaril toimus juba 22. Pärnumaa spordiajaloo päev.
Päeva algus oli pidulik. Austati 95-aastast multitalenti Henno Seppa. Tegemist on mehega, kes jooksnud omal ajal 100 meetrit 11,2 sekundiga, olnud sõja ajal mõlema poole mundris ja vangirüüski, osalenud Kroonlinnas Lydia Koidula säilmete väljakaevamisel ning jätnud suure jälje Pärnumaa viimase poolsajandi spordiellu. Nimelt oli Henno Sepp üks neljast-viiest Pärnumaa SVK spordiajaloo toimkonna asutajast, tema hakatas ka Pärnu Matkaklubi kunagise üliaktiivse tegevuse. Tundub uskumatuna, aga 1970. aastatel tuli Pärnus rahvamatkale üle 15000 inimese! Lisaks korraldati automatku NSV Liidu kaugetesse paikadesse, täideti matkamises meistrinorme jne.
Henno Sepp on Pärnu üks asjatundlikumaid kollektsionääre. Jutuks olevalgi ajaloopäeval oli väljas tema näitus „Paul Keres postmarkidel ja ümbrikel“. Sepp mängib seniajani peoõhtutel akordioni, tõmbab Saaremaal merest kala ning mängib bridži. Annaks saatus meile kõigile niisugust energiat ja elujõudu.
Pärnu spordiajaloo päeva peateemaks oli aga seekord kodukandi jalgrattasport. Oma võistlus- ja treeneritööst, kaaslastest, õpilastest ja põhimõtetest rääkis Ants Jeret, demonstreerides uhkusega õpilaste kingitust teenitud vanaduspuhkusele saatmisel - jalgrattaketi küljes erimedalit „Ants 1“.
Sellest, kuidas Vändra lähedases Vihtra kolhoosis sündis jalgrattaklubi VIKO ning kuidas seal kasvasid sellised ässad nagu Tanel Kangert ja Rein Taaramäe, jutustas poiste treener Erich Perner. Kusjuures jäi tema jutust kõlama, et Kangerti ja Taaramäe võimetega oli ja on teisigi, päris tippu viib aga sportlasi teistest kõvem tahtmine. Ehk siis Reinu ja Taneli küsimus: „Treener, miks me kolmapäeval trenni ei tee, tahaks ikka?“
Sõna sai kunagi NSV Liidu juunioride koondisesse kuulunud, hiljem triatloni teinud ja Eesti esimeseks ironmaniks tulnud ning MK-etapil Hawaii võitjatega konkureerides esitosinasse tulnud Runo Ruubel, nüüd eduka metsaettevõtjana Pärnu rattasporti tõhusalt ja omakasupüüdmatult toetav mees. Rääkis Pärnu Kalevi rattapoisse ja -tüdrukuid praegu treeniv Kaido Juurik, sõna said kunagi nii Meelis Lippet kui Jüri Mõisa treeninud Toivo Kiirats ja enam kui pool sajandit kunagi ülipopulaarsete Pärnu tänavasõitude (nendega algas alati Eesti jalgrattaspordihooaeg) juures olnud Mart Mere.
Vaba mikrofoni voorus pidas suusaspordi 2016. aastasse jäänud tähtpäevi ja Eesti suusatajate uisustiili oskamatust puudutava sõnavõtu omaaegne Viljandi edukas kiiruisutaja Endel Laidoner.
Nagu ikka algas seegi pärnulaste spordiajaloo päev seltsi ühe eestvedaja ja mäluhoidja Priit Neeme meenutusega läinud aastal lahkunutest ning lõppes ühispildistamise ning sportliku keskusteluga.
Vastused puuduvad