ENN MAINLA 75

21. novembril tähistas 75. sünnipäeva spordiajaloo seltsi esimees Enn Mainla.

Sport on Ennu huvi ja kirg olnud lapsepõlvest saadik. Spordi olemuse mõtestamine ning saavutatu talletamine on tema töid ja tegemisi saatnud viimased 50 aastat. Enamiku sellest ajast ehk 46 aastat on ta seotud olnud tööga spordimuuseumis ning üle poole ehk 30 aastat spordiajaloo seltsiga.

Kui Enn 1971. aasta märtsis noore õpetaja ning värskelt ülikooli kehakultuuriteaduskonna lõpetanuna spordimuuseumi direktorina tööle asus, ei osanud ta ilmselt uneski näha, et seda ametit peab ta järgmised 30 aastat. Ammugi aga seda, mis selle aja jooksul ära saab tehtud! Aga mahtus sellesse perioodi 12 kultuuriministrit, kümneid, kui mitte sadu näituseid, artikleid ja ettekandeid, loengud ülikoolis, tonnide viisi transporditud museaale, kahe muuseumihoone ehitamine jne, jne. Pea võimatu on kõike tehtut lühidalt kokku võtta. Tegelikult pole tööd, mida Enn teha ei oskaks. Tema teadmised ja oskused ning hea nõu on läbi aegade kolleegide jaoks, kes seda näha ja kuulata on osanud ning tahtnud, ikka kõrges hinnas olnud.

Eesti Spordiajaloo Seltsi sünni ja tegevuse juures on võimatu Ennu panust ülehinnata. Paljude jaoks ongi ilmselt tegemist sünonüümidega. Juhatuse liige on ta olnud seltsi asutamisest (1989) saadik, esimehe koormat kannab aga 2001. aastast. Enn on algusest peale seisnud kõikide seltsi algatuste juures ning viinud paljud ka ise ellu. ESAS Teataja, seltsipäevad, suvekool, konverentsid, trükised – Ennu mõtte- ning kätetöö on kõigi nende juures mängus. Võib liialdamata öelda, et tegelikult pole ta mitte ainult seltsi esimees, vaid ka sekretär, autojuht, varustaja, asjaajaja, projektijuht, ürituste korraldaja, kommunikatsiooni spetsialist, arhivaar jne. Kõige selle kõrvalt on Ennul jätkunud entusiasmi ja aega, et üle lugeda või toimetada nii seltsikaaslaste kui teiste kirjatöid, osaleda aktiivselt Tartu petangielus, Tartu Seeniormeeste Klubi tegemistes ja spordiveteranide üritustel üle kogu Eesti.

1997. aastal pälvis Enn Mainla Valgetähe medaliklassi teenetemärgi, 2004. aastal aga Eesti Kultuurkapitali kehakultuuri ja spordi sihtkapitali aastapreemia. Ta on nii spordiseltsi Kalev (2009) kui Eesti Spordiajaloo Seltsi (2011) auliige. 2014. aastal, Ennu 70. sünnipäeval, tunnustas kultuuriminister teda oma tänukirjaga aastatepikkuse pühendumuse ja kirglikkuse eest meie spordiloo talletamisel. Just kirglikkus ning heas mõttes kangekaelsus ongi teda läbi kogu spordiajaloolalase tegevuse saatnud.

Enn, juubeliks Sulle kanget kaela ning jõudu ja jaksu kõikide seltsikaaslaste poolt!

Eelmine
KONVERENTS HEIDAB PILGU EESTI SPORDILE 30 AASTAT TAGASI
Järgmine
EESTI OLÜMPIAPRONKSI VÕRRA RIKKAMAKS!

Vastused puuduvad

Email again: