EESTI VANIM SPORDIAJAKIRJANIK TÄHISTAS 90. SÜNNIPÄEVA!

Tiit Karuks

10. aprillil 90-aastaseks saanud Eesti vanim spordiajakirjanik Erlend Teemägi on tõeline igiliikur. Tänaseni vormis, tänaseni tegus, spordiajakirjanduse põldu kündnud ligi 70 aastat!

Erlend Teemägi oma 90. sünnipäeva tähistamisel. Foto: Siim LÕVI/ERR

10. aprillil toimus Tallinnas Õpetajate Majas meenutustepäev, kus sai kuulda Erlendi, tema kaasteeliste ja seltsikaaslaste pajatusi, 2. mail esitleb juubilar aga Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis oma mälestusteraamatut.

Aastail 1951-1959 töötas Teemägi toimetaja ja vanemtoimetajana Eesti Riiklikus Kirjastuses ja 1959-1992 ajakirjanikuna Kehakultuuris ja Spordiilmas (sellest 1977-1992 peatoimetaja asetäitja). 1993. aastast tänaseni naudib oma tööd vabakutselisena.

Üleliidulisel kehakultuurlaste paraadil Moskvas (1954). Foto: ESOM

Erlend Teemägi on mees nagu orkester, ta on end vabalt tundnud nii spordikirjanduses, -ajakirjanduses kui -statistikas. On tegev olnud paljude olümpiaraamatute koostaja ja/või autorina (Helsingi 1952, Rooma 1960, Mexico 1968, Sapporo 1972, Montreal 1976, Moskva 1980, Atlanta 1996).

Erlend on säravalt kirjutanud oma meelisalast kergejõustikust. Enim on mulle meelde jäänud 1963. aastal ilmunud raamat "Spordimehe sünd" – portreelood meie kergejõustikutuusadest Heino Lipust, Hubert Pärnakivist, Peeter Varrakust, Mart Paamast ja Kaupo Metsurist. Olin selle raamatu ilmumise ajal 17-aastane, treenisin Aleksander Tšikini grupis keskmaajooksu. "Spordimehe sünd" oli 10. klassi poisile omamoodi valgustuslik vaade Eesti kergejõustikutippude põnevasse maailma.

Ei hakka siinkohal Erlendi kergejõustikust ja kergejõustiklastest või üldse spordist kirjutatud raamatuid loetlema – neid on paras virn. Osaluse ühes suurprojektis tooksin siiski välja: Erlend on "Eesti spordi biograafilise leksikoni" koostajaid ja toimetajaid.

Ja loomulikult Erlend Teemägi kui kergejõustikustatistik, 1968. aastast Rahvusvahelise Kergejõustikustatistikute Liidu liige. Tema tänasest tegususest kõneleb selget keelt asjaolu, et ta oli osaline 2018. aasta spordi aastaraamatu koostamisel.

Ja muidugi Eesti Spordiajaloo Selts. Ühe asutajaliikmena toimetab Erlend seltsis aktiivselt tänaseni.

Läinud aasta 22. novembril sisenes spordiajaloo seltsi liikmetest üheksakümneste klubisse kunagine ralliäss Uno Aava, 31. detsembril Eesti NSV aegne spordijuht Heino Sisask. 10. aprillil avanes väärika klubi uks Erlend Teemäele.

Lisagem, et 2001. aastal pälvis Erlend kultuurkapitali aastapreemia, 2009. aastal riikliku spordi elutööpreemia ja aasta hiljem Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Tervist ja energiat soovides seltsikaaslane Tiit Karuks

Eelmine
EESTI SPORDI 100 AASTAT
Järgmine
EESTI VORMELIKONSTUKTOR SAAB PIRITAL NIMELISE MÄLESTUSPINGI

Vastused puuduvad

Email again: