OLAV KARIKOSK 100

Tiit Karuks

5. juunil märkisid kergejõustiku-usku Eesti inimesed jooksutreener Olav Karikose 100. sünniaastapäeva.

Sel puhul peeti Tallinnas Kalevi staadionil jooksuvõistlus, osalejaid noortest seeniorideni. Teenekat jooksutreenerit meenutati ka 21. mail toimunud ESASi Tallinna osakonna osavõtjate rohkel klubiõhtul.

Olav Karikosk sündis Jõhvis, lõpetas sealsamas gümnaasiumi ja enne punast pööret Tondi sõjakooli. Võitles Teises maailmasõjas „valel“ poolel. Pärast sõda lõpetas Tartu Riikliku Ülikooli kehakultuuriteaduskonna, tegi treeneritööd üle 40 aasta.

Karikose kirja pandu oli paljudel jooksusõpradel pähe õpitud ning raamaturiiulites aukohal

Karikosse õpilastest jõudsid olümpiale Rein Tölp (võistles korra ka EMil) ja Raissa Ruus, EMile Toomas Turb. Peeter Varrak tegi aga NSV Liidu koondislasena kaasa esimesel nn sajandi matšil USA esindusega. Varrak ja Tölp nihutasid Eesti 800 meetri rekordit kahe peale rohkem kui nelja sekundi jagu.

Siinkohal veel mõned nimed Karikose õpilaste pikast reast: Toomas Kitsing, Erik Maasik, Teet Annus, Ülo Maasing, Ilmar Ruus.

Karikosk kirjutas kaks jooksuraamatut, tema artiklid on ilmunud USA ja Saksamaa kergejõustikuajakirjades.

1966. aastal kaitses ta väitekirja noorte keskmaajooksjate treeningmetoodikast. Moskvas pedagoogikakandidaadi kraad küll kinnitati, ent Eesti NSVs vastava diplomi väljaandmine peatati – küllap meenutas keegi parajal ajal sõja-aastaid. Ühel kohtumisel mainis Karikosk mulle kibedusega, et neid „heategijaid“ leidus ka Eesti nimekate treenerite seas.

Loomulikul jäid ära ka välissõidud.

Karikosk näitas mulle aastate jooksul kogutud tõeliselt hinnalist varandust: ta oli kirja teel suhelnud paljude maailma tippjooksjatega ja sellest suhtlusest kokku seadnud võimsa kartoteegi. Ent 1990. aastal ta suri ja kartoteegi täpne asukoht pole teada.

Klubiõhtul meenutasid jooksumaestrot tema poeg Heino, Erik Maasik ja ajakirjanik, 5. juuni jooksuvõistluse üks organisaatoreid Andrus Nilk. Siinkirjutaja kõneles kohtumisest Karikose ja tema teenekamate õpilastega.

Oli ilus ja südamlik õhtu.

Eelmine
EESTI VORMELIKONSTUKTOR SAAB PIRITAL NIMELISE MÄLESTUSPINGI
Järgmine
ELU KOOS VÕIMLEMISEGA

Vastused puuduvad

Email again: